Jesteś w: BIZNES
Pozostałe działy:
Pozostałe działy:

Irańsko - rosyjsko nanotechnologiczna współpraca

“Nano” to ostatnio jedno z najczęściej używanych słow. Nanometr jest jednostką długości, równą jednej miliardowej metra. Nanotechnologia jest nauką zajmującą się Działaniami na materii w skali atomu i obejmuje rozwój urządzeń i materiałów w różnych dziedzinach, począwszy od medycyny kończąc na przemyśle lotniczym.

Ostatnimi laty, w Rosji odbyło się wiele konferencji i spotkań dotyczących technologii innowacyjnej. Państwowe firmy takie jak Skolkovo, wspierają finansowo rozwój innowacyjnych projektów, które często są prezentowane podczas takich wydarzeń.

Eksperci są zdania, iż młodzi naukowcy potrzebują nie tylko finansowego wsparcia.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew obrał modernizację technologiczną za priorytet swojej prezydentury. W swojej wypowiedzi skierowanej do Zgromadzenia Federalnego powiedział, że rosyjskie centrum innowacji Skolkovo jest jednym z najważniejszych projektów w dziedzinie nanotechnologii.

W październiku 2011 roku, Sekretarz Iran Nanotechnology Initiative Council (INIC) Saeed Sarkar oraz Dyrektor Generalny he Russian Corporation of Nanotechnologies (Rusnano) Anatoly Chubais spotkali się w celu polepszenia współpracy w dziedzinie nanotechnologii. Od tamtego czasu, te dwa państwa zaangażowały się w realizację wielu wspólnych przedsięwzięć. Irańska Rada Inicjatyw Nanotechnologicznych będzie gospodarzem tegorocznego Międzynarodowego Irańskiego Forum Nano w Teheranie.

Rząd rosyjski przyznał, iż badania naukowe w sferze nanotechnologii są jednym z ich najwyższych priorytetów. Iran i Rosja wzywają do polepszenia współpracy, by przyczynić się do dalszego rozwoju nanotechnologii.

Źródło: http://www.presstv.ir/detail/236780.html