Jesteś w: NAUKA
Pozostałe działy:

Karbin - najtrwalszym znanym materiałem

Naukowcy z Uniwersytetu Rice’a opracowali model komputerowy, przy pomocy którego zademonstrowali, że karbin - alotropowa odmiana węgla jest najtwardszym znanym człowiekowi materiałem.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie ACS Nano (“Carbyne from First Principles: Chain of C Atoms, a Nanorod or a Nanorope”) zespół naukowców wykazał, że karbin powinien wykazywać największą wytrzymałość na rozciąganie spośród innych znanych materiałów takich jak chociażby grafen ( tym samym karbin zdetronizował grafen do tej pory uznawany za najtrwalszy znany człowiekowi materiał), który może poszczycić się 200 razy większą wytrzymałością na rozciąganie niż stal.

Boris Yakobon - fizyk teoretyczny, który prowadził badania nad karbidem, a który już wcześniej wykazał, że modelowanie komputerowe stwarza  istotne możliwości dla wykorzystania materiałów węglowych takich jak grafen, powiedział:

„W przypadku badań nad grafenem jak i karbinem dopiero czas pokaże czy komputerowe modele będą mogły zostać odtworzone w świecie fizycznym”.

Karbin jest łańcuchem atomów węgla połączonych podwójnym wiązaniem atomowym lub naprzemiennym pojedynczym lub potrójnym wiązaniem atomowym. Został on wykryty w wysoko skompresowanym graficie.

Pomimo pewnych demonstracji materiału, syntetyzowanego w temperaturze pokojowej, wciąż nie jest jasne, w jaki sposób może on być produkowany na skalę przemysłową. Naukowcy z Uniwersytetu Rice’a wierzą jednak, że jeśli uda się rozwijać tę metodę, to karbin ma szanse w przyszłości znaleźć wykorzystanie w wielu zastosowaniach.

Karbin można przyrównać do ultra cienkiej wstęgi grafenu, zredukowanej do grubości jednego atomu, lub ultra cienkiej nanorurki, która może znaleźć zastosowanie w systemach nanomechanicznych, urządzeniach spintronicznych, jako czujnik oraz jako silny i lekki materiał do ​​zastosowań mechanicznych lub do magazynowania energii.

Naukowcy z Uniwersytetu Rice’a są niewątpliwie podekscytowani swoim odkryciem. Jednak dopiero kolejne badania nad karbinem, pokażą czy wykorzystamy potencjał tego materiału.

Kolejnym krokiem dla naukowców będzie zbadanie właściwości jednowymiarowych łańcuchów atomowych innych pierwiastków.

Źródło artykułu: http://spectrum.ieee.org/nanoclast/semiconductors/nanotechnology/carbyne-becomes-the-strongest-known-material