Nanokompozytowe plomby niszczą bakterie i regenerują zęby

Badacze z University of Maryland przedstawili technologię, która powinna zainteresować dentystów na całym świecie, jak również tych, którzy się u nich leczą. Badacze opracowali materiał nanokompozytowy, który może być stosowany nie tylko jako wypełnienie, ale niszczy również wszelkie pozostałe bakterie. 

 

Ponadto, może posiadać on właściwości regenerujące i odbudować tę strukturę zęba, którą zniszczyła próchnica. 
 
Owy materiał nanokompozytowy bazuje na nanocząstkach fosforanu wapnia, które mają właściwości odbudowujące zęby. Składnik, który niszczy pozostałe bakterie w zębie, składa się z nanocząstek srebra i amonu czteroskładnikowego wraz z wysokim pH. Według komunikatu prasowego, zasadowe pH to czynnik ograniczający bakteriom produkcję kwasu. Toteż nasuwa się pytanie: dlaczego nie zostanie opracowany płyn do płukania jamy ustnej zawierający owe składniki, tak żeby plomby nie były już potrzebne?
 
Odpowiedzią może być zastosowanie nanocząstek srebra, które nie są bez znaczenia, jeśli chodzi o spożycie ich przez człowieka. Można szybko zapoznać się z tym na blog»u „Beyond Pesticides”, gdzie znajduje się artykuł związany z tym tematem. Ów blog szczegółowo omawia potencjalne zagrożenia wynikające ze stosowania nanocząstek srebra.
 
Badacze kontynuują testowanie materiału nanokompozytowego na zwierzętach i ludziach. Prawdopodobnie powinni potraktować tę kwestię jako część swoich badań, zwłaszcza że niektóre okręgi społeczeństwa są zaniepokojone potencjalnymi zagrożeniami związanymi z wykorzystaniem nanocząstek srebra.
 
Źródło obrazka: wikimedia.pl