Nanoreparacja kości

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Północnej Dakoty uzyskują nowe postępy w inżynierii tkankowej, projektując rusztowania mogące zregenerować kość. Nowatorska metoda wykorzystuje nanometryczne gliny do budowy rusztowań dla mineralizacji kości, w tym minerału hydroksyapatytu.

Stworzona przez badaczy trójwymiarowa siatka rusztowania składa się z minerałów podlegających degradacji, na wzór zgodny z naturalnymi tkankami ludzkimi. Z biegiem czasu komórki generują kość w wyniku czego rusztowanie pogarsza się. Nanoglinki, o dodatnich właściwosciach biologicznych, zwiększają zaś mechaniczne właściwości rusztowania umożliwiajac udźwig obciążenia w procesie tworzenia kości.

Biomineralizaja nanoglinek przekazuje osteogenne bądź kościotwórcze właściwości dla rusztowania, by umożliwić powstanie kości.

Badacze donoszą, iż nanoglinki pośredniczą w różnicowaniu mezenchymalnych komórek macierzystych w komórkach kostnych jak i samym wzroście kości. Grupa badawcza użyła aminokwasów do zmiany struktury gliny oraz w celu modyfikacji nanoglinek uzyskując wzrost kości. Wedle przewodniczącego badań prof. Katti - obecne badania wymagają wykorzystania bioreaktorów, które naśladują przepływ krwi w organizmie człowieka podczas regeneracji tkanki kostnej.

Obietnica prowadzonych od 2008 r. badań naukowych nad tworzeniem ludzkich kości daje daleko idące zastosowania w przyszłosci, m.in. w perspektywie wzrastajacego odsetku starzejących się społeczeństw na świecie.

Źródło: http://www.sciencedaily.com/releases/2013/05/130530152858.htm