Telefon z nanoczujnikiem

Wśród wielu zaskakujących propozycji zastosowania nanotechnologii w telefonach komórkowych pojawił się nowy dodatek, który umożliwiałby wykrycie szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu.
 
Ów nanotechnologia została stworzona przez naukowców z University of California Riverside pod kierownictwem Nosang Myung, przewodniczącego Department of Chemical and Environmental Engineering. Wykorzystując nanodruty zbudowane ze sfunkcjonalizowanych nanorurek węglowych stworzono czujnik umożliwiający urządzeniu przenośnemu wykrycie niebezpiecznych substancji. Zapowiedzi takich nanododatków do telefonów komórkowych przeważnie okazują się być jedynie chwytem reklamowym, jednak w tym przypadku Riverside – oddział Innovation Economy Corporation (IE Corp) znajdujący się w Kalifornii – planuje skomercjalizować dodatek.
 
Jednakże i w tym przypadku sprzedaż wiązana telefonu komórkowego i sensora wydaje się być chwytem marketingowym. Powodem jest to, iż ów sensor ma szeroki zakres zastosowań, począwszy od rolnictwa, w którym mógłby wykrywać wysokie stężenie pestycydów, skończywszy na urządzeniach militarnych służących wykrywaniu chemicznych środków bojowych.
 
Wszystkie wymienione zastosowania są zapewne godne uwagi, natomiast szanse na dostanie się do popularnej prasy na pewno gwarantuje naszpikowanie smartfonów nowościami technologicznymi. Należy mieć zatem nadzieję, że w tym przypadku naukowcy z Riverside i IE Corp będą starali się podawać na bieżąco informacje do prasy, jako że zajmują się przeróżnymi dodatkami technologicznymi.
 
Źródło: