Wpływ nanoanten na jakość podczerwieni

Zespół inżynierów z Uniwersytetu Pensylwania wykorzystał wzór nanoanten do opracowania nowego sposobu przekształcania podczerwieni w działanie mechaniczne. Zwiększając tym samym możliwość osiagu precyzji kamer termowizyjnych oraz kompaktowych technik analizy chemicznej.

Powstały w tracie badań optomechaniczny termiczny detektor podczerwieni działa na bazie łączenia ruchu mechanicznego ze zmianami temperatury. Zaletą tego podejścia jest fakt, iż detektor może redukować ślad podczerwieni urządzenia pomiarowego, na wzór dopasowany do jednorazowych silikonowych chipów.

Urządzenie jest nanoskalowej struktury, opracowane na warstwie złota połączonej z warstwą azotku krzemu. Materiał posiada różne współczynniki rozszerzalności cieplnej. Ponieważ metale naturalnie przekształcają energię z podczerwieni w ciepło, naukowcy poprzez uderzenia łączą ilość rozszerzeń materiału do ilości podczerwieni. Do pomiaru ruchu wykorzystano włóknowy interferometr.

Samo promieniowanie podczerwieni skoncentrowane jest w szczelinach, stąd nie potrzeba żadnego innego dodatkowego materiału do produkcji niniejszych anten. Wykorzystana platforma wzorowana za pomocą nanoskalowych anten, zwiększa wydajność konwersji czujnika aż dziesięciokrotnie. Nanoanteny zapewniają urządzeniu możliwość dopasowania, który dokładnie rodzaj światła będzie podatny na trawienie przez konkretny wzór otworków na powierzchni. W przyszłości urządzenie ma być tanim sposobem analizowania poszczególnych białek i cząstek gazu

Źródło:

http://www.sciencedaily.com/releases/2013/05/130520142912.htm