Zbudowany z DNA nanorobot przesyła komórkom rakowym polecenie samozniszczenia

Nanotechnologia DNA stwarza obiecujące możliwości nie tylko w konstruowaniu i produkcji wydajnych systemów na poziomie atomowym, ale również w budowaniu coraz bardziej zaawansowanych maszyn molekularnych, zdolnych na przykład do podawania leków. Najnowszą innowacją jest autonomiczny nanorobot o podstawie wykonanej z „origami DNA” (tj. złożenie nici DNA w określone struktury) oraz aptamerowych złączeń,  które otwierają się po zetknięciu się z określonymi białkami na powierzchni komórek, pozwalając nanorobotowi uwolnić ładunek lekarstwa.
 
Naukowcy z Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering z Harvard University stworzyli robota z DNA, który jest w stanie wyszukać określone komórki spośród złożonej mieszaniny ich rodzajów i dostarczyć ważnych molekularnych „instrukcji”, np. polecenie samozniszczenia dla komórki nowotworowej. Ta technologia, której inspiracją jest sposób działania układu odpornościowego, może pewnego dnia być wykorzystana do programowania reakcji immunologicznych w celu leczenia różnych chorób. 
 
Wykorzystując metodę „origami DNA”, polegającą na konstruowaniu złożonych trójwymiarowych kształtów i obiektów poprzez składanie nici DNA, Shawn Douglas i Ido Bachelet stworzyli nanoskalowego robota w kształcie otwartej beczki, której dwie połówki są połączone zawiasem. Ta beczka, która służy jako nośnik, zamknięta jest specjalnymi „zamkami”, które są w stanie odszukać i rozpoznać kombinacje białek powierzchniowych komórek, w tym także markerów nowotworowych. Osiągając cel, zmieniają swoją konfigurację powodując otwarcie połówek beczki i uwolnienie jej zawartości. Beczka może zawierać różnego rodzaju ładunki, również specyficzne molekuły z zakodowanymi instrukcjami, które mogą reagować na określone receptory powierzchniowe komórki.
 
Douglas i Bachelet używali tej technologii do dostarczenia zakodowanych w przeciwciałach instrukcji dla dwóch różnych typów komórek nowotworowych - białaczki i chłoniaka. W każdym przypadku polecenie dla komórki powodowało aktywację jej „przełącznika samozniszczenia” - typowej funkcji, która pozwala na starzenie się lub eliminowanie upośledzonych komórek.
 
Źródło: http://www.foresight.org/